Manavgat Cami Temizliği

Günde en az beş vakit binlerce insan camileri ibadet etmek için kullanıyorlar. Bu da binlerce insanın her gün camiyle ve bir birleriyle yakın iletişim ve etkileşim halinde olduklarını gösteriyorlar. Bu kadar çok insanın bir biriyle etkileşim halinde olduğu bu mekânlar sağlık açısından da son derece kritik mekânlar olma özelliğini koruyor. Bilindiği gibi enfeksiyonlar kalabalık ortamlarda daha hızlı yayılırlar. Bu durumun önüne geçebilmek için kalabalık ortamların temizliğine daha çok önem vermek gerekiyor. Cami temizliğinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta halıların temizliğidir. Çünkü ibadet halindeyken alnın ve burnun halıyla temas etmesi solunum yollarının tozlara açık bırakılmasına sebep olacaktır.

Ayrıca uzun süre temizlenmemiş halılardaki toz ve kir kokuları insanları rahatsız edecektir. Bu durumun önüne geçebilmek için düzenli olarak caminin havalandırılarak ortam ferahlı sağlanmalı ve düzenli olarak halılar temizlenerek tozlardan arındırılmalıdır. Halı temizliğinde birkaç yöntem kullanılabilir. Bunlar özel olarak hazırlanan doğal kimyasallı sıvı çözeltiler ile temizlemek olabileceği gibi son dönemlerde yavaş yavaş popüler olmuş buharlı temizlik yöntemi olabilir. Buharlı temizlik yüksek sıcaklıkta iyonize edilmiş kuru su buharı ile halıların derinliklerinde en ufak toz partiküllerinin bile ortamdan uzaklaştırılarak daha sağlıklı ve temiz hale gelmesini sağlar. Bu saye de mevcut kir ve koku ortamdan uzaklaştırılmış ve daha ferah, daha sağlıklı bir ortama kavuşulmuş olunur.

Cami temizliği büyük ölçüde halılar ile alakalı olsa da sadece halılar ile sınırlı kalmak yanlış olacaktır. Çift katlı camilerde cami trabzanları, üst kat ve hutbe merdivenleri ahşap olduğu için özellikle toz tutan materyaller olup düzenli olarak temizlenmesi gerekecektir. Ayrıca cami pencereleri, duvar levhaları ve diğer dini aksesuarlar silinerek temizlenir. Bir diğer hususta cami girişinde ki ayakkabılar ve giriş paspaslarını temizlenmesidir. Burası içeriye en çok toz getirecek mekânlarıdır, temizliğine dikkat edilmelidir. Ayrıca camilerde ortak kullanım alanı olan abdesthane ve lavabolar deterjan ve sabun menşeili zararsız kimyasallar ile temizlenmelidir. Bu alanlarda yapılacak olan temizlikler cami içi temizliğini bütünleyecek ve pekiştirecektir. Böylelikle ferah ve nezih bir ibadethane ortamı sağlanmış olacak ve İslam dininin temel direktifi olan temizlik alışkanlığı yerine getirilmiş olacaktır.

05321563807

İslam dininin ibadet mabedi olan camiler de temizliğe en çok önem verilecek yapılar arasında yerini alıyor./p>

Paylaşın: