Hijyen dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 
Okul temizliğinde hijyenin sağlanması hem sağlık açısından hem de öğrenci motivasyonu açısından önem arz etmektedir. Okul temizliği düzenli olarak denetimde bulundurulması gereken bir iş günlük, haftalık ve aylık periyotlar ile günlük-yüzeysel, haftalık-derin, aylık-dezenfektan temizlik yapılması gerekmektedir. Günlük temizlik; koridorların temizlenmesi, sınıfların temizlenmesi, sıraların ve masaların silinmesi, çöplerin boşaltılması, lavaboların temizlenmesi, idari odalar ve öğretmen odalarının ve laboratuvarların temizlenmesidir. Bu temizlik esnasında günlük çözüm üreten basit deterjanlar kullanırken haftalık ve aylık temizliklerde sağlığa zararı bulunmayan daha yoğun deterjanlar ve dezenfektanlar tercih edilir. Ayrıca haftalık olarak okul camları, depolar, ders ve laboratuvar materyalleri temizlenir.
 
Okul temizliği yapılırken şu kurallara uyulmalıdır; tüm sınıflarda ve odalarda iyi bir havalandırma mutlaka yapılmalıdır bu toz ve mikroplara karşı alınacak en temel önlemdir. Temizlik solüsyonu temizlenecek bölgenin risk durumuna göre hazırlanmalı, hazırlanan solüsyonlar kirlendikçe ve her kullanımdan sonra değiştirilmelidir. Temizlikten sorumlu personel temizlik sırasında kendisini direk temastan korumak amaçlı maske, bone, eldiven takmalı ve her türlü kişisel ve çevresel koruyucu önlemlerini almalıdır.

Kurumlarda tuvalet alanlarında yapılan temizlik ile koridor ve odalarda yapılan temizlik ve temizlik malzemeleri kesinlikle ayrı olmalıdır. Dezenfektanlar kullanılmalıdır. Lavabo ve tuvaletler daha güçlü dezenfektan ve deterjanlar ile temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Lavabo ve tuvaletlerde düzgün havalandırma yapmak son derece önemlidir. Lambalar, dolaplar, aletler, kapı kolları dezenfektan solüsyonla ve nemli bezlerle silinip kurulanmalıdır. Tüm temizlik işlemi bittikten sonra zemin son olarak çamaşır suyu ve su solüsyonuyla silinmeli ve bırakılmalıdır. Temizlik mesai öncesi ve ya mesai sonrası yapılmalıdır.
05321563807

Okul temizliğinde hijyenin sağlanması hem sağlık açısından hem de öğrenci motivasyonu açısından önem arz etmektedir.

Paylaşın: